Oświadczenie o dochodach to dokument, który ma zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. W artykule wyjaśnimy, kiedy może się przydać, jak je wypełnić i czym różni się od zaświadczenia o zarobkach.
Oświadczenie o dochodach (oświadczenie dochodowe) jest formą deklaracji. Służy ono przede wszystkim ustaleniu sytuacji finansowej (materialnej) składającej oświadczenie osoby (lub także osób bliskich, np. członków rodziny). W przeciwieństwie do zaświadczenia może zostać sporządzone samodzielnie (bez konieczności wykorzystywania konkretnego druku) i nie wymaga potwierdzenia innego podmiotu, np. pracodawcy.
Oświadczenie o dochodach będzie potrzebne m.in.: gdy:
● jako pracownik będziesz ubiegał się o świadczenia z funduszu socjalnego ZFŚS;
● planujesz zapisać dziecko do przedszkola;
● komornik rozpoczął egzekucję z twojego majątku;
● planujesz zrobić zakupy ratalne;
● składasz wniosek o pożyczkę lub kredyt.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to fundusz prowadzony przez pracodawcę, przeznaczony na pomoc socjalną pracownikom i ich rodzinom. Ze środków funduszu pracodawca może finansować m.in.: dofinansowania urlopu, działalność kulturalno-oświatową, działalność sportowo-rekreacyjną czy dofinansowanie opieki nad dziećmi w przedszkolach i żłobkach. Jak prawidłowo napisać oświadczenie o dochodach do celów ZFŚS? Wzór takiego oświadczenia może być odmienny w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa. Co jednak ważne — zawsze powinien on stanowić załącznik do regulaminu ZFŚS. Do wypłaty świadczenia pracodawca może wymagać nie tylko Twojego oświadczenia o dochodach, ale także zaświadczenia o dochodach członków twojej rodziny.
Oświadczenie o braku dochodów lub o jedynym źródle dochodu możesz napisać samodzielnie. Ważne, aby w piśmie umieścić: datę i miejscowość, dane komornika, twoje dane, numer sprawy oraz deklarację, że nie posiadasz żadnego źródła dochodu lub posiadasz jedno — w postaci wynagrodzenia wypłacanego z tytułu umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej etc. Oświadczenie należy oczywiście własnoręcznie podpisać.
Złożenie oświadczenia o jedynym źródle dochodu będzie zasadne zwłaszcza w przypadku osób, które wykonują obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zgodnie z prawem w przypadku takich umów nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia. Chyba że… stanowią one jedyne źródło dochodu dłużnika i mają charakter ciągły. Jeśli komornik zajął Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej, a stanowi ono twoje jedyne źródło utrzymania, koniecznie złóż taki wniosek.
Oświadczenie o dochodach będą mogli (nie musieli) złożyć także rodzice dzieci, którzy chcą zapisać swojego kilkulatka do przedszkola. Dlaczego to ważne? W przypadku rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obowiązuje bowiem kryterium dochodu na osobę w rodzinie dziecka. Z reguły jest to jedno z najmniej punktowanych kryteriów. Zwłaszcza w przypadku dużego obłożenia placówki może jednak zaważyć na tym, czy dziecko dostanie się do wybranego przedszkola.
Dokument powinien zawierać dane rodziców i dziecka, dane placówki oraz informację o kwocie dochodu przypadającej na jednego członka gospodarstwa domowego (czasem przedszkola proszą także o wyodrębnienie dochodu matki i ojca dziecka).
W przypadku zakupów ratalnych złożenie oświadczenia o dochodach odbywa się z reguły w toku wypełnienia wniosku kredytowego (zakupy ratalne to rodzaj kredytu), w wersji elektronicznej.
Choć nie każdy kredyt lub pożyczkę można dostać na oświadczenie o dochodach (w przypadku wyższych kwoty niezbędne będzie dostarczenie zaświadczenia o dochodach od pracodawcy), istnieje wiele instytucji finansowych, które pożyczają pieniądze w ten sposób. Podobnie jak w przypadku zakupów ratalnych złożenie oświadczenia odbywa się zazwyczaj w procesie wnioskowania o dodatkowe środki (sekcja „dochodowa” jest po prostu jednym z elementów wniosku o kredyt).
Choć określenia oświadczenie i zaświadczenie brzmią niemal identycznie, znacząco się od siebie różnią. Najważniejsze różnice pomiędzy zaświadczeniem a oświadczeniem obrazuje poniższa tabela.
To, czy bank zdecyduje się udzielić kredytu na oświadczenie, zależy przede wszystkim od warunków konkretnej oferty kredytowej oraz kwoty finansowania. Na oświadczenie pożyczysz nie więcej niż kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku kredytów hipotecznych, samochodowych czy gotówkowych opiewających na wysokie kwoty niezbędne będzie dostarczenie bankowi zaświadczenia od pracodawcy lub innego oficjalnego dokumentu potwierdzającego wysokość i źródło dochodów.
Zdecydowanie tak. Zgodnie z zapisami ustawy antylichwiarskiej instytucje pozabankowe mają obowiązek — w pierwszej kolejności — zweryfikowania danych pożyczkobiorcy w ogólnodostępnych rejestrach takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biura Informacji Gospodarczej. Jeśli na podstawie danych z baz kredytodawca nie jest w stanie dokonać analizy zdolności kredytowej wnioskującego i nie dysponuje innymi danymi, które pozwoliłyby ocenić zdolność do spłaty, może poprosić pożyczkobiorcę o oświadczenie o dochodach i stałych wydatkach gospodarstwa domowego wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość tych dochodów. Jeśli kwota pożyczki przekracza dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, dostarczenie takiego oświadczenia jest obligatoryjne. Nawet jeśli firma pożyczkowa może ocenić zdolność kredytową na podstawie danych z rejestrów.