Karta kredytowa to użyteczny instrument finansowy, który daje możliwość pożyczenia pieniędzy na preferencyjnych warunkach. Wszystko za sprawą okresu bezodsetkowego. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce i jak maksymalnie wykorzystać jego potencjał.
Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych wypłacanych na konto przybiera formę plastikowej karty z określonym przez bank limitem środków. Przy pomocy karty kredytowej możesz płacić za transakcje w stacjonarnych i internetowych sklepach, rezerwować bilety lotnicze czy noclegi w hotelach. Część kart umożliwia także wykonywanie przelewów i wypłaty pieniędzy z bankomatów. Obie operacje wiąże się jednak z reguły z dodatkowymi prowizjami.
Podobnie jak w przypadku innych produktów kredytowych, jednym z najważniejszych elementów warunkujących wybór karty kredytowej, są koszty. Każdy bank oferujący takie produkty ma obowiązek wskazania RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. RRSO precyzyjnie określa, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze w skali roku. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jeśli spłacisz zadłużenie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, możesz uniknąć płatności odsetek. Czym jest w praktyce okres bezodsetkowy, ile wynosi i jak wykorzystać jego potencjał?
Okres bezodsetkowy zwany także grace period to okres, w którym bank nie naliczy odsetek od transakcji wykonanych kartą.
Składa się on z dwóch elementów:
Jeśli spłacisz zadłużenie w trakcie trwania całego okresu bezodsetkowego (okresu rozliczeniowego + czasu na spłatę zadłużenia), nie zapłacisz odsetek od wykorzystanych środków.
W zależności od banku okres bezodsetkowy trwa od 46 do 59 dni.
Jeśli sięgniesz po kartę kredytową i zwrócisz zadłużenie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, nie zapłacisz odsetek od pożyczonych środków. W zależności od warunków karty, bank może naliczyć jednak dodatkowe opłaty: za samo wydanie karty, miesięczną obsługę plastiku, wydanie papierowego wyciągu, za przelewy czy wypłaty pieniędzy z bankomatu. Kredyt na karcie kredytowej będzie się więc z reguły wiązał z dodatkowymi opłatami.
Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze jak najtaniej, alternatywą dla karty kredytowej może być sięgnięcie po pożyczkę pozabankową z RRSO 0%. Jeśli zwrócisz pożyczone pieniądze w terminie, nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli pożyczyłeś w firmie pożyczkowej 3000 zł, taką samą kwotę będziesz musiał oddać. Pożyczkę możesz otrzymać bez konieczności dostarczania dokumentów zarobkowych, a wszystkie niezbędne kroki łącznie z zawarciem umowy wykonasz szybko i wygodnie — przez Internet.
Duże znaczenie ma także dłuższy okres na spłatę zadłużenia bez kosztów. W Vivigo.pl na spłatę pierwszej pożyczki online RRSO 0% będziesz miał aż 61 dni. Żadna karta kredytowa nie zapewnia obecnie tak długiego okresu bezodsetkowego.