Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz dokonać płatności podatku w wyznaczonym terminie, możesz wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu zapłaty. Kto może o niego wnioskować i jakie należności podatkowe podlegają odroczeniu? Skąd pobrać wniosek i gdzie go złożyć oraz co zrobić, jeśli przekroczymy odroczony już termin spłaty?
Odroczenie terminu płatności podatku to ulga polegająca na przesunięciu spłaty należności podatkowych na dogodniejszy dla podatnika czas. Decyzja o odroczeniu jest uznaniowa i to urząd decyduje czy przyzna podatnikowi prawo do zapłaty w późniejszym terminie. Oznacza to, że nawet jeśli złożymy wniosek i spełnimy wszystkie wymagania, które uprawniają do odroczenia płatności, nie mamy gwarancji, że taka ulga zostanie wobec nas zastosowana. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i w razie wątpliwości urząd może zlecić kontrolę stanu majątkowego wnioskodawcy, aby sprawdzić, jak zapłata podatku wpłynie na jego sytuację życiową.
Wniosek o odroczenie płatności może złożyć:
W jakich sytuacjach można wnioskować o odroczenie terminu zapłaty podatku? Przy rozpatrywaniu wniosku brany jest pod uwagę:
Istotne jest, aby we wniosku dobrze wyjaśnić i uzasadnić swoja sytuację tak, aby urząd nie miał wątpliwości, że odroczenie terminu zapłaty jest w naszym przypadku niezbędne.
Organ podatkowy, biorąc pod uwagę ważny interes podatnika lub interes publiczny, może odroczyć:
Wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku należy złożyć przed upływem tego terminu. Jeśli złożymy go później to automatycznie powstanie zaległość podatkowa i w takiej sytuacji oprócz podatku, będzie trzeba uiścić powstałą zaległość i odsetki od tejże zaległości. Tak więc, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i kosztów, jeśli wiemy, że nie możemy zapłacić należności w terminie, zawnioskujmy o odroczenie wcześniej.
Wniosek możemy sporządzić sami lub pobrać wzór z oficjalnej strony, ważne by zawierał elementy niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia go przez urząd. Niezbędną będą:
Uzasadnienie powinno zawierać wyjaśnienie, dlaczego podatnik nie może zapłacić podatku w terminie. Musi też zawierać istnienie interesu podatnika lub interesu publicznego. Powód nie może być błahy i musi mieścić się w kryteriach. Mogą to być wszelkie zdarzenia losowe, które dotknęły podatnika i które uniemożliwiają terminową płatność lub okoliczności, które zmuszają go do skorzystania z pomocy państwa, gdyż zapłata podatku wpływa bezpośrednio na jego bieżącą sytuację materialną.
Wniosek należy złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym, listownie lub skorzystać z opcji złożenia wniosku online.
Wszelkie dokumenty potwierdzające informacje zawarte w uzasadnieniu wniosku. W zależności od sytuacji mogą to być np. wypis ze szpitala, zaświadczenie o byciu bezrobotnym czy o wypadku losowym, który wpłynął na sytuację materialną gospodarstwa domowego.
Nowym terminem płatności staje się dzień, w którym zgodnie z decyzją powinna nastąpić zapłata odroczonego podatku. Określa tak art. 49 § 1 Ordynacji podatkowej. Nieuiszczenie całej kwoty objętej odroczeniem przed upływem nowego terminu płatności skutkuje wygaśnięciem decyzji przyznającej ulgę. Wygasa ona w całości. Stanowi o tym art. 259 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
Rezultatem wygaśnięcia decyzji jest powrót do stanu sprzed udzielenia ulgi. Datą płatności podatku objętego odroczeniem staje się termin ustawowy. Odsetki za zwłokę nalicza się od dnia następującego po dniu, w którym upłynął ustawowy termin płatności podatku, do dnia zapłaty (włącznie z tym dniem).
Jeśli termin zapłaty podatku jest już prawie “zaraz”, a ty nie masz chwilowo środków, aby zapłacić w terminie, możesz rozważyć wzięcie krótkoterminowej pożyczki online w Vivigo.pl - pierwsza pożyczka w Vivigo.pl to RRSO 0% i masz aż 61 dni na spłatę.
Źródła:
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/293
https://www.gov.pl/web/gov/zaplac-pozniej-podatek
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ordynacja-podatkowa-16799056/art-259